online filmy

TopList

Drama

Kytice

Úžasný český film na motivy balad Karla Jaromíra Erbena. Kytice, Vodník, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Dceřina kletba

Vodník: Dívka neposlechne matku a jde k jezeru tam ji do vody stáhne Vodník. Později dívka porodí Vodníkovi dítě. Uprosí Vodníka, aby mohla jít k matce, když se má, ale vrátit matky ji nechce pustit. Vodník nakonec zabíjí dítě.

Svatební košile: Dívka prosí Marii, aby se vrátil její milý. Tím ale způsobí, že "oživne". On ji odvleče na hřbitov a dívka prosí Boha, aby jí odpustil, že se rouhala.

Polednice: Matka ve vzteku na svého asi dvouletého syna zavolá Polednici. Když Polednice dojde žena dítě nechce dát. Dítě umírá (matka ho nejspíš udusí).

Zlatý kolovrat: Kníže chce za ženu Dorničku. To se, ale nelíbí její navlastní matce, která za knížete chc provdat vlastní dceru. Později v lese Doru obě zabíjejí. Berou si sebou oči, ruky a nohy. Najde ji starý muže, který ji chce oživit. Řekne svému synovi, aby ty části těl, které jí chybý odkoupil. chlapec je odkoupí za zlatý kolovrat. Stařec oživuje Doru. Kníže se vrací a chce, aby mu upředla na kolovrat. Když začne příst kolovrat začne říkat co udělala. Kníže se rozčílí a jde hledat Doru. Najde ji v lese.

Dceřina kletba: Dcera je u ohně a je s vojáky. Později s vojákem jde i k ní domů a je s ní v posteli. Později dcer brečí, protože zabila dítě. Chce se jít oběsit. Dává poslední sbohem a, když se zept matka co vzkáže jí tak jí dcera prokleje.

Štědrý den: Dvě dívky předou na kolovratech. Říkají si různé básničky a tak. Jedna řekne, že když rozsekají led a podvíají se do jezera tak uvidí svého milého. Obě jdou k řece. Jedna vidí svoji svatbu, ale ta druhá vidí rakve a černé kříže. V tom jejich asi babička umírá.

Žádné komentáře