online filmy

TopList

Historické

Bathory

Erzébeth Báthory. Jedna z nejhorších vražedkyň všech dob. A nebo ne? Nebo to je všechno úplně jinak? Pojďme se společně podívat na jiný úhel pohledu.
Čím míň důkazů, tím víc legend.

Čím míň důkazů, tím víc legend.

Malá Erzébeth se zasnubuje s Ferencem Nádasdym.

Erzébeth je asi patnáct a bere si Ference. Po několika letech jsou už Erzébeth i Ferenc dospělí a Ferenc jde do boje proti Turkům.

                                                                       FERENC

Za  Erzébeth dojel Thurzo s dárkem od Ference. Je to Benátský malíř, který ji má namalovat.

Ferenc se opije a chce se milovat s Erzébeth. Ta je, ale těhotná a nechce. Ferenc přesto chce. Erzébeth omdlí. Když se probudí, jde dolů a v jedné z místností vidí jednu služku, jak si to rozdává s nějakým mužem. Erzébeth začne krvácet. Erzébeth potratila. Ferenc se pomocí dopisu omlouvá. Erzébeth už není, jako dřív, je slabá z potratu. Meris(ten malíř) ji chce namalovat, ale chce ji vidět nahou, aby mohl její křivky namalovat přesně, ale ona nechce, protože správná žena se nevysleče ani před svým manželem. Merise kousne had a Erzébeth pomocí svých znalostí ho zachrání. Meris uvidí její herbář, který je plný bylinek a jmen. Jsou to jména těch, které Erzébeth zachránila. Erzébeth mluví s tou služebnou, co viděla, jak s někým spí. Ona říká, že s ní spal Thurzo. Ona říká, že ji už hodněkrát znásilnili. Erzbeth jí dá zbraň na obranu.

1594

Stále je válka. Turci jdou na ústup, ale byla to jenom past a Thurzu a Ference zajmou. Erzébeth ukazuje Merisimu  zemi. Říká mu i o Thurzovi, že chce její jezera a slídí kolem jejích služek, jako nadržený pes.

Thurzo podplatí jednoho strážného a Thurzo s Ferencem v noci utíkají.

Erzébeth má jet na oslavu narozenin svého strýce, ale před odjezdem má Meris ještě jednu práci. Erzébeth mu ukáže svého syna Andrásyho, který je zmrazený v ledu. Chce, aby ho Meris přes noc namaloval.  Za to mu dává prsten. Merisy ho maluje, ale je v podzemí a uslyší divné zvuky a jde se podívat. Mezitím mu, ale obraz shoří. Erzbeth a Meris jedou na oslavu a Erzébeth mu řekne, že on je jenom otrok.

Erzébeth je u svého strýce a je tam i její synovec Gábor. Všichni společně jsou v obrazárně Báthoryů. Je tam i obraz Eržiky Báthoryové, která věřila, že zůstane navěky mladá a krásná, když projde ohněm. Meris si všimne, že Ernika a Erzébeth májí stejné znamínko. Na oslavě se oběví i Thurzo. Později společně s Erzbeth hrají šachy. Erzébeth vyhraje a řekne Thurzovi, že by měl raději vylepšovat svoji hru než chodit za jejími služkami. Thurzo jí řekne, kde je Ferenc. Ferenc je raněný a Erzbeth za ním jede.

 Erzébeth dojede do Šarváru a vidí pokoj, kde spal Ferenc. Je tam plno ženského oblečení.  Nechá všechny služky v hradě zbičovat. Erzébeth dovolí  Merisovi, aby ji namaloval nahou. Obdivuje její bledou krev a ona mu říká, že má něco s krví a, že obča slyší v uších moře a říká mu, že to nesmí nikomu říct. Když se jí Meris zeptá, jestli svého manžela miluje, tak ona mu odpoví, že manželství není o lásce. Vyruší je zvon. Někdo na hradě špehoval.

Když se vrátí do Čachtic farář jí řekne, že když tu nebyla, byl tam upír, protože nakrku jsou dvě rány. Erzébeth si vzpomene na zbraň, co dala služce na obranu. Nechá tělo dopravit do hradu, protože Meris si přál poznat lidské tělo. Uvidí je ta služebná a Erzébeth uvidí, jak má zuby, jako upír. Chce utéct společně s Merisem. Ten nechce. Ona mezitím ukradne prsten, který Erzébeth dala Merisovi. Když utíká, tak jí chytnou. Erzbéth se ptá služebné, jestli zabila toho muže. Ona říká, že ne. Erzébeth uvidí ten prsten. Ona tvrdí, že jí ho Merisy dal. Erzbeth ji začne bít a ta služka uteče a chce jít přes parapet, ale spadne. Je mrtvá. Merisy dojde za Erzébeth, protože už ji pět dní neviděl. Ona mu říká, že ji zradil. Merisy jí říká pravdu, že před rokem zabil člověk a potom chtěl utéct, ale při cestách ho chytil Ferenc. Obrazy podepisuje, jako Caravago. Vyznává jí lásku.

Dojel Ferenz a Erzébeth ho prosím, aby posla Merise pryč. Je u nich na návštěvě bratr krále. Thurzo navede Ference na to, že Meris je milenec Erzébeth. Ferenc ho chce zabít, ale Thurzo ho zadrží a dává do vína jed. Thurzo si připíjí s Merisem, ale jeho skleničku si vezme Erzébeth. Erzébeth se otráví. Ferenc zavolá Darvuilu, aby jí pomohla. O Darvilii se říká, že je čarodějnice.

Erzébeth se uzdraví a ptá se na Merise. Ferenc ho nechal zazdít. Erzébeth jde tam, kde ho nechali zazdít, ale Meris tam není. Darvuila zjistí, že utekl tajným východem. Erzébeth je na dně. Darvuila jí říká, že zná lék na její nemoc a navíc kvůli tomu bude zdravá a krásná. Podmínka ale je, že musí obětovat lásku a dobré jméno. Bude mít 10 let šťastného života a porodí Ferencovi syna. Potom jí „ukazuje“ budoucost. Taky jí říká, že má nepřítele a v hodině smrti napíše jeho jméno vlastní krví.

DARVUILA

O deset let později

Šíří se pověsti o tom, že Darvuila ovládá Erzébeth a, že k tomu využívá lidskou krev. Kardinál Forgace posílá jednoho kněze jménem Petr a jednoho novice Cyrila, který z tohoto kraje pochází se, to snaží zjitit jestli je to pravda. Přitom město vypalují vojáci. Erzébeth odkládá svatbu své dcery a ta jí to zazlívá. Dcera jí říká, že je všem na smích ať přestane poslouchat Darvulie a, že navěky krásná nezůstane.  Kněz vidí mrtvolu. Erzébeth se koupe v červené vodě nebo v krvi?

1603

Válka s Turky pokračuje a Ferenc  Thurzem dobívají nějakou pevnost. Po jedné střele má Ferenc vážná zranění. Ferenc leží v postely a je u něj Erzébeth a nějací jeho služebníci. Ferenc radí Erzébeth, co má dělat potom, co umře. Ferenc umřel a má pohřeb. Na pohřbu Thurzo říká Erzébeth, že chce jedny pozemky, ale Erzébeth řekne, že ne. Thurzo jí začne provokovat a Erzébeth ho začne bít.

Její synovec Gábor jí slibuje ochranu. Dává jí dopis od Caravaga(Merise). Thurzova manželka radí Thurzovi, aby Erzébeth nějak otrávil. Erzébeth se vrací do Čachtic. Umřela nějaká holka a nemá hlavu.

Erzébeth má něco, jako vidinu o Merisovi. Vidí, jak Meris malujepotom se s ním vyspí, ale vidí tam Arniku. Arnika má v ruce nůžky a chce ji zabít.

Erzébeth je na cestě a potká Thurzu. Thurzo jí radí, aby se zbavila Darvuile a, aby se spojila s Habsburky. Thurzo ji chce do postele.

Jedna služka Erzébeth stříhá a nůžkama jí stříhne do krku. Erzébeth ji ve vzteku ubodá nůžkama.

Erzébeth je zmatené, co je skutečnost a, co sen. Zapomíná různé věci. Darvulia nechápe, co se to s ní děje. Oběví se další oběť a podezření je na Erzébeth, protože kočár, co tu oběť vyhodil měl její erb. Erzébeth se koupe v něčem červeném. Faráž v Časticích štve lidi, proti Erzébeth.

Erzébeth ztrácí paměť, čím dál víc. Darvulia zjistí, co se děje s Erzébeth. Někdo jí dal do pití Černé houby. Darvulia jí dává syrové maso, aby se zlepšila. Erzébeth je, čím dál víc zmatená a dává Darvuliu zavřít.

Oba kněze zajmou Erzébetini služebníci. Erzébeth Cyrila pozná, kvůli zraněním na zádech (dřív ho léčila). Přitom někdo dal tělo jedné služebné do hradu. Erzébeth přikazuje, aby přivedli Darvuliu, ale ta ve vězení není. Zmizela. Erzébeth nechává oba vypráskat z hradu. Cyril vzal vodu z kádi. Je to voda obarvená bylinkami. Druhý kněz, tomu stále nevěří.

 Thurzova manželka má Erzébetin herbář a říká jí, že by ji za to církev mohla upálit. Různě jí říká ještě další věci, které ví od Darvulie, kterou zajali a vyřízli jazyk. Thurzo znovu nabízí Erzébeth ochranu.

Erzébeth jede do Vídně. Uvidí tam Merise, který je teď známý pod jménem Caravago. Vyspí se spolu ve zpovědnici. Později spolu tančí na plese a Thurzo ji chce představit králi Matyášovi. Thurzo společně s jeho manželkou na nic něco nastražili. Darvulie se modlí za Erzébeth a něco svojí krví kreslí na stěnu. Erzébeth je před králem. Král jí dává od své věštkyně přečíst budoucnost. Věštkyně říká, že jde do pekla. Thurzo ji později vyhrožuje, že ji zničí. Erzébeth spí a někdo ji nese do vany a nařizuje, aby služkám rozřezali břicha. Ficko a knězi ho, ale omráčí. Dojede tam nějaká hlídka, ale Erzébeth je už vzhůru a hraje na klavír. Erzébeth je u Darvulie ve vězení na zdi je napsané Thurzo. Erzébeth chce všechny výdaje dát na ochranu. To se nelíbí jejím zeťům.

THURZO

Thurzo spí s manželkou. Manželka chce vědět, proč to dělá. Thurzo dá dost jasně najevo, že to dělá kvůli Erzébeth, protože ji chce.

Někdo chtěl otrávit Pála (Erzébetina syna). Erzébeth je jasné, že to byl Thurzo. Erzébeth a její synovec Gábor v převlečeí za Turky vyplení Thurzovu vesnici. Gábor jí říká, že kdyby se něco stalo, tak mu má poslat zprávu a on přijede s vojskem. Také jí řekne, že Caravago zemřel. Erzébeth vzpomíná na Caravaga/Merise. Thurzo je ještě s nějakými muži a přemýšlí, jak zničit Erzébeth. Thurzo ji chce nachytat při činu.

Knězi vidí, jak někdo vraží 2 poddané. Kněz Ponický vidí mrtvoly a posílá Thurzovi dopis. Erzébeth bojuje s mečem s jedním mužem. Ten ji varuje, aby si dala na Thurza pozor.

Thurzo má hodně podpisů svědků. Erzébetini zeťové chtějí Erzébeth zradit.

Erzébeth je s Pálem. Zeťové Erzébeth mají dojet na Vánoce. Kněz varuje Erzébeth. Kolem města jsou hlídky. Erzébeth posílá Gáborovi dopis s prosbou o vojsko. Hlídka zabíjí holuba, který nese zprávu.  Někdo odvádí jednu služku.  Knězové to vidí. Jdou do nějaké věže. Vidí, jak se do hradu tajným vchodem dostává králova Garda. Pouští je Ficko. Přijel Erzébetin zeť. Knězové pouští děvčata, které jsou ve sklepě.  Ficko to nebyl, byl to jen chlap, který se za něho přestrojil. Ten zrádce byla Dora. Ta služka varuje Erzébeth. Je tam i Thurzo. Zatýká Erzébeth. Thurzo chce najít Pála. Jsou ve sklepě, kde Ficko bičuje Doru za zrádcovství. Thurzo nabízí Erzébeth poslední možnost. Ta mu, ale sebere zbraň. Zavře vojáky a přikáže, ať přivedou Pála. Erzébeth, ale chytnou a společně s Pálem ji odvádí. Pál jí slibuje, že na ni vždy bude čekat.

Je velký rozruch okolo mrtvol a zlata. Je soud a všechny Erzébetiny služky dostávají nějaký trest za to, že Erzébeth pomáhali při vraždění a mučení. Erzébeth má doživotní trest na hradě v zajetí. Král Matyáš je rozčilený a chce po Thurzovi nové důkazy. Thurzo je u kardinála a ten mu říká, že když církev dostane nějaký podíl, tak mu může pomoct.

1647 Čachtice

Za Erzébeth došel kněz Petr. Říká jí nejnovější zprávy. Thurzo chce sebrat všechny peníze Bathoryovcům, Gábor jí taky nepomůže, protože ho zradili a zabili jeho nejbližší. Na Pála naléhají, aby se Erzébeth zřekl, kdyby to udělal před její smrtí, tak by mu Thurzo sebral všechen majetek. Erzébeth dává Petrovi svoji poslední vůli. Erzébeth se modlí k bohu a prosí ho, aby ji zabil. Celý pokoj začne hořet.

Za Thurzem dojde Ponický a oznamuje mu, že Erzébeth umřela. Thurzo jí chce dát důstojný křesťanský pohřeb, ale to rozčílý Ponického, který říká, že je hříšnice, tak nemůže. To, ale rozčílí Thurzo, protože Erzébeth vyhrála hru (šachy) a přiznává, že ji miloval.

Hrabě Thurzo přežil Erzébeth Báthory o pouhé dva roky

Jeho těžce nabytý majetek si záhy přivlastnil hrabě Esterházy, který ho vystřídal v úřadě uherského palatina.

Thurzova vdova zemřela osamělá a v chudobě.

Potomci pála Nádasdyho žijí dodnes.

Kvůli Thurzovým nepodloženým obviněním Byla Erzébeth Báthory zařazena do Guinnessovy knihy rekordů, jako největší vražedkyně všech dob.

 

Zajímavosti:

 Před kamerou se vystřídalo celkem 200 herců a více, než 3000 komparzistů.

 Na place se mluvilo celkem deseti jazyky. Česky, slovensky, anglicky, francouzsky, maďarsky, turecky, rumunsky, italsky, rusky a andělsky.

 Postava Erzébeth měla ve filmu 82 různých převleků. Z toho 60 se nově šilo a vyrábělo se přes 100 drobných doplňků a zdobení. Celkem se ve filmu objeví neuvěřitelných 5000 kostýmů.

 Za dobu natáčení dostalo zhruba 750 lidí a dodavatelů padáka.

Celkem se natáčelo na 42 lokacích, z toho 20 hradech s zámcích. Z toho například na Buchlově, Křivoklátě, Lednici, Pernštejně, Zvíkově nebo Telči.

 Úvodní scéna se natáčela na Slovensku na Čachtickém hradě.

Z Guinnessové knihy rekordů: Největším počtem obětí připisovaných jediné vražedkyni je 650 lidí, které zabila uherská hraběnka Alžběta Báthoryová (1560-1614). Při procesu s ní, který začal 2. ledna 1611, vypověděl jeden svědek, že viděl seznam těchto obětí, psaný její vlastní rukou. Všechny oběti byly údajně mladé dívky z okolí jejího hradu v Čachticích na Slovensku, kde zemřela 21. srpna 1614. Poté co byla shledána vinnou, žila 3,5 roku zazděná ve svém pokoji.  

Juraj Jakubisko popsal v průběho vzniku filmu celkem tři deníky celkově o 1500 stranách.

Při točení scény v měděné vaně se zjistilo, že Anna Friel je na měď alergická.

Hraběnka Bathoryová se prý s malířem Caravaggiem nemohla setkat, protože nikdy neopustila střední Evropu a on Itálii.

Muselo se sestřihat polovina materiály, aby mohl film do kin v přijatelné délce.

Bylo sepsáno 1 000 smluv.

Při závěrečné scéně, kdy Erzébeth Bathory leží a zpívá na posteli v hořícím pokoji, málem její představitelka herečka Anna Friel skutečně uhořela.

Herec Hans Matheson (ve filmu malíř Caravaggio), je ve svém soukromém životě shodou okolností velkým fanouškem tohoto italského malíře. Vlastní i několik Caravaggiových reprodukcí.

Anna Friel získala hlavní roli Alžběty Bathoryové tak, že požádala slovenskou chůvu její dcery, aby režisérovi Jakubiskovi napsala dopis, kde ho Anna žádala o roli. Byla tak vytrvalá, že roli nakonec získala. Koncem března 2006 začala natáčet v bratislavských filmových studiích.

Všechny obrazy které se ve filmu objeví namaloval Juraj Jakubisko.

Film vydělal u nás 86 752 291 korun.

Náklady na výrobu: 12 milionů dolarů.

Žádné komentáře