online filmy

TopList

Homepage

11. června Hugh Laurie

Celým jménem James Hugh Laum Laruei se narodil 11. Června 1959 v Anglii. Jeho otec získal zlatou medaili za veslování na letní olympiádě. Jeho matka Patricia zemřela, když bylo Lauriemu 29 let. Vyrůstal v Oxfordu a navštěvoval prestižní školu Dragon School. Později se přihlásil do Etonu a pak na Selwyn College v Cambridge, kde studoval archeologii a antropologii.

Stejně jako jeho otec, byi li Laurie sportovec. Vesloval na střední škole a i na univerzitě. Jeho veslařskou kariéru přerušilo infekční mononukleóza, aproto byl nuce zanechat veslování, a proto se zapojil do činnosti v univerzitním divadelním spolku. Tady potkal Emmu Thompsonovou, se kterou navázal milostný vztah. Ema ho seznámila se Stephenem Fryem, se kterým později Laurie tvořil úspěšné komické duo. Tahle trojka uvedla na festivalu v Edinburghu výroční hru, The Cellar Tapes, která vyhrála parvní cenu Perrier Comedy Award.

V dalších letech se Laurie věnoval hlavně divadlu a dobročinných představeních např. Histeria! 1, 2, & 3, Tajemství třetího policistova balonu atd.
V roce 1989 si bere svoji ženu Jo Green, vedoucí divadla. Společně mají několik dětí – Rebeccu, Billyho a Charliieho.

Z filmů to jsou např. Rozum a cit, 101 Dalmatinů, Možná miláčku atd.
V roce 1996 vyčel Laurieho prvné román The Gun Seller, Laurie si dělá legraci z žánru thilleru. Tento román se stal bestsellerem a Laurie dělá na svém druhém románu – The Paper soldier.

Od roce 2002 se objevuje v dlouhé řadě britských televizních dramat a hostuje v několika seriálech. Laurieho zná hodně dobře britské obyvatelstvo.

Zlom v jeho kariéře nastane s příchodem seriálu Dr. House. Za Dr. House dostal několik nominací a ocenění, které mu vynesli velké zvýšené platu.
V červenci 2006 se Laurie objevuje v pořadu Inside the Actors studio, kde zazpíval a zahrál na klavír jenu ze svých vlastní písní „Mystery“.
Laurie bojuje s těžkou klinickou depresí a pravidelně navštěvuje svého psychoterapeuta.

Zajímavosti: V roce 1977 se stal juniorským mistrem Anglie.
                       Kvůli seriálu Dr. House se musel Laurie naučit americký akcent.
                       Umí hrát na klavír, elektrickou kytaru, bicí, harmoniku a saxofon.
                       Dne 23. Května 2007 obdržel od královny Alžběty II. Vyznamenání.7
                       V roce 2006 byl Laurie magazínem Life prohlášen za nejvšestranněji nadaného muže všech dob.
Žádné komentáře